Mindeplader i Aarhus Kommune
I mange danske byer kan man støde på små mindetavler, som minder os om de mennesker og begivenheder, der har formet stedet. Tavlerne kan fortælle historier om alt fra forfattere og opfindere til modstandsfolk og lokale ildsjæle. De skaber forbindelser mellem fortid og nutid og gør historien nærværende i byens rum.
Seneste eksempel i Aarhus er en mindeplade på Sct. Clemens Torv, der blev afsløret den 4. juli 2025. Pladen fortæller om de modstandsfolk, der kæmpede og mistede livet ved Domkirken på befrielsesdagen i 1945.
I samarbejde med lokalarkiverne i Aarhus Kommune ønsker Aarhus Stadsarkiv at arbejde for at opsætte mindeplader i oplandet.
Hvem skal have mindeplader i Brabrand og Gellerup
Aarhus Stadsarkiv og Brabrand-Årslev Lokalhistoriske Arkiv er gået sammen om at føre idéen videre til Brabrand og Gellerup. Her skal der opsættes to nye mindeplader, én i hvert område, som skal fortælle lokale historier lige dér, hvor de faktisk fandt sted.
Projektet handler om at gøre historien synlig i hverdagen og skabe stolthed og nysgerrighed omkring bydelens fortid. Samtidig inviteres borgerne til at være med i beslutningen om, hvem der skal hædres.
Seks personer er udvalgt som kandidater – alle med en særlig betydning for lokalområdet:
- Arkitekt Knud Blach Petersen (Gellerup)
- Direktør E. V. Jørgensen (Gellerup)
- Arkitekt Knud Friis (Brabrand)
- Atlantflyver Holger Høiriis (Brabrand)
- Lokalhistoriker August F. Schmidt (Brabrand)
- Kæmner og modstandskvinde Magda Baes Hansen (Brabrand).
Man kan læse mere om kandidaterne på aarhuswiki.dk, hvor deres historier og bidrag til området er beskrevet i detaljer.
Afstemningen foregår på voresbrabrand.dk samt ved en stemmeboks på Gellerup Bibliotek. Den er i gang og løber frem til udgangen af uge 49.
Alle er inviteret til at deltage og til at være med til at bestemme, hvilke fortællinger der skal skrives ind i lokalområdets fysiske og historiske landskab. Og alle inviteres naturligvis også med til afsløringen af pladerne.