Nyt på AarhusArkivet
AarhusArkivet er Stadsarkivets arkivportal på nettet. Her kan du se registreringer af tusindvis af arkivalier, der omfatter alt fra små private fotosamlinger til det store kommunearkiv. AarhusArkivet bliver løbende opdateret med arkiver i alle størrelse og formater. Det sidste stykke tid er der blevet lagt registreringer og digitale billeder af blandt andet luftfotografier over Aarhus og omegn, pressefotografier fra Århus Stiftstidende, diverse amatørfotografier og meget andet online på AarhusArkivet.

Billede: Mejeriudsalg fra Mejeriet Enigheden på Brammersgade 64. Fotograf Preben Hupfeld, 1971, Aarhus Stadsarkiv.
Landbrugsbilleder fra Århus Stiftstidende
Over 2.000 ”nye” registreringer og digitale billeder fra Århus Stiftstidendes arkiv er for nyligt blevet lagt på AarhusArkivet. Billederne stammer fra kategorien landbrug 1970-2000, hvor vi blandt andet kommer med Stiftens pressefotografer med forbi nogle af kommunens mange gartnerier, mejerier og landbrug.
Se landbrugsbillederne her
Aarhus set fra luften
På AarhusArkivet er 125 luftfotografier fra 1956 og 1966 blevet lagt op i en høj opløsning, hvor det er muligt at zoome ind på huse, gårde og stier. De er i målestoksforhold 1:2000, og man kan derfor komme relativt langt ned i detaljen.
De ”nye” luftfotografier supplerer de i forvejen ofte benyttede 1954-fotos fra RAF på diverse korttjenester,
Se luftfotosamlingen fra 1956 her
Se første del af luftfotosamlingen fra 1966 her
Se anden del af luftfotosamlingen fra 1966 her
Billede: Screenshot af registrering af samlingen på AarhusArkivet.
Ib Nicolajsens billeder
Ib Nicolajsen er amatørfotograf og har gennem årene afleveret tusindvis af billeder af store og små begivenheder, hverdagsliv og bygninger til Stadsarkivet.
I denne omgang er det udsigten fra Salling ROOFGARDEN samt billeder fra de gamle kirkegårde langs Frederiks Allé, der er lagt online på AarhusArkivet.
Billede: Gravsten over Jens Paludan Muller i Rådhusparken. Fotograf Ib Nicolajsen, 2021, Aarhus Stadsarkiv.
Se billeder fra de gamle kirkegårde
Billede: Udsigt fra Salling ROOFGARDEN mod vest. Fotograf Ib Nicolajsen, 2022, Aarhus Stadsarkiv.
Se billeder fra Salling ROOFGARDEN
Futurisme på Varna
46 digitale billeder fra Aarhus i 1970’erne er nu tilgængelige på AarhusArkivet. Billedserien indeholder en gennemfotografering af Paradisgade, samt Verner Pantons futuristiske indretning af Varna Pavillonen.
Billederne er taget og afleveret til Stadsarkivet af Hans-Henrik Kirkegaard, der også tidligere har afleveret billeder til Stadsarkiv.
Billede: I 1970 solgte Aarhus Kommune Varna Palæet til Odd Fellow Ordenen, der besluttede at lave en større indvendig ombygning af stedet under designmæssig styring af Verner Panton. Fotograf Hans-Henrik Kirkegaard, 1971, Aarhus Stadsarkiv.
Se billederne på AarhusArkivet her
Årtiers byudvikling
Amatørfotograf Leif Thomsen har gennem flere årtier dokumenteret byudviklingen i Aarhus. I denne fotoserie følger vi byens udvikling fra 1980’erne til 2000’erne med alt fra brand på Ceres til udvidelse af Åhavevej.
Billede: Gasbeholderen på Dollerupvej kort før nedrivning. Fotograf Leif Thomsen, 1986, Aarhus Stadsarkiv.
Se første billedserie her
Billede: Den Jyske Pigegarde og brandbiler i optog ved Nørreport. Fotograf Leif Thomsen, 1984, Aarhus Stadsarkiv.
Se anden billedserie her
Billede: Hendes Majestæt Dronning Margrethe og Hans Kongelige Højhed prins Henriks sølvbryllup fejres i Aarhus med en karettur blandt andet forbi Vesterbro Torv. Fotograf Leif Thomsen, 1992, Aarhus Stadsarkiv.