Gå til hovedindhold

Udvalgt film fra AarhusArkivet – Grønne områder - storbyens åndehuller

På AarhusArkivet findes knap 1.000 forskellige film, der på hver sin måde viser byens historie gennem de sidste 125 år. Her findes alt fra gamle, korte stumfilm til lange reportageserier. Denne omgangs udvalgte film hører til sidstnævnte, hvor Erik Thomasen tager dig på en guidet tur rundt i byens parker i starten af 1960’erne.

Indhold

    Billede: Screenshot fra filmen. Schiby Film, ca. 1966.

    I filmen Grønne Områder, der er produceret for Aarhus Kommune af Schiby Film, kommer du blandt med ud til parkvæsenets store gartneri Sommerlyst i Skejby, hvor blandt andet begoniaer gøres klar til forårets udplantninger.

    Du kommer også med på legepladsen i Skanseparken, hvor parkvæsenet har sørget for, at alt er i tiptop stand til områdets børn, mens der i Mølleparken bliver tændt for springvandet, så Johannes C. Bjergs Amoriner atter sprøjter med vand mod skulpturen Elskovskampen. Ligesom rundt i byens andre parker er også bænkene i Mølleparken blevet gjort sommerklar – især til glæde for byens ældre, der vender stort og småt i forårssolen.

    I Folkeparken Friheden står blomsterne i fuldt flor side om side med Rosens Schmidt eventyrfigurer, mens Parkunderholdning trækker tusindvis af aarhusianere til Botanisk Have hver onsdag i sommerperioden.

    Under Festugen er der fuld gang i aktiviteterne i Den Gamle By, hvor både Cirkus Krone og Harmoniorkesteret Kærne optræder.

    Til slut tager vi en tur i parken og ser efterårsløvets smukke farver og glade børn på kælkebakken i Botanisk Have.

    Hele herligheden tager godt 23 minutter og kan opleves på AarhusArkivet.

    Sidst opdateret: 11. juni 2025